• 2

    Aktualności

Realizacje

DOSTAWA TELESKOPU SŁONECZNEGO DLA CENTRUM ANIMACJI KULTURY “WIERZBOWA” W BIAŁYMSTOKU

Delta sp.j zrealizowała dostawę teleskopu słonecznego dla obserwatorium astronomicznego w Centrum Animacji Kultury przy  VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.
Uroczyste  otwarcie obiektu odbyło się 5 października 2022r. przy udziale prezydenta miasta, przedstawicieli Uniwersytetu w Białymstoku oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii o/Białystok.

W obiekcie zainstalowano unikalny wielofunkcyjny teleskop LS60MT/B1200 firmy LUNT, służący zarówno do obserwacji słońca, jak i obiektów nocnego nieba – planet, mgławic, galaktyk, gromad gwiazd, itd. Tubę zainstalowano na montażu HEQ5-pro Sky-Watcher’a.

Obok instalacji lunety Delta dostarczyła aparaturę do retransmisji i rejestracji obrazów z teleskopu. Na potrzeby retransmisji obrazów, sterowania teleskopem oraz kopułą obserwacyjną została wykonana specjalistyczna instalacja światłowodowa.
Obraz przesyłany jest do auli i wyświetlany na dużym ekranie, oraz do salki VIP i prezentowany na ekranie monitora 50”.

Teleskopu LS60MT można również używać w ciągu dnia do obserwacji przyrody i krajobrazu. To sprawia, że luneta dzięki swoim małym wymiarom i niskiej wadze, jest również uniwersalnym szkolnym teleskopem „podróżnym” do wszystkich zastosowań!

Powrót do aktualności