PROJEKCJA JEDNO-OBIEKTYWOWA
/ SINGLE FISHEYE LENS PROJECTION /
PROJEKCJA JEDNO-OBIEKTYWOWA wykorzystuje pojedynczy obiektyw sferyczny pozwalając na projekcję w planetarium / kinie sferycznym ze środka kopuły. W zależności od kąta poziomej projekcji obiektyw projektora (HVOF) system projekcji możemy umieścić w linii horyzontu ( HFOV= 180o ) lub poniżej. Rozdzielczość obrazu na kopule zależy od ilości pikseli matrycy projektora. Zalecane rozdzielczości dla planetariów mobilnych o średnicy do 6m to minimum WUXGA – 1200×1200 pikseli na kopule. Bardzo dobry obraz otrzymamy dla kopuł do 8m Fi przy rozdzielczości natywnej matrycy projektora WQXGA – 1600×1600 pikseli.
PROJEKCJA DWU-OBIEKTYWOWA Z CENTRUM
CENTER DUAL FISHEYE LENS PROJECTION
Zaawansowany system projekcji wielokanałowej oparty o dwa projektory świecące synchronicznie obok siebie w centrum kopuły. Projektory instalowane są w specjalizowanym koszu projektorowym zapewniającym stabilizację i trwałą synchronizację obrazów. Otrzymujemy wysokiej rozdzielczości obrazy poprzez obróbkę cyfrową w procesorze obrazu.
Projekcja dwuobiektywowa wykorzystuje specjalizowane obiektywy hemisferyczne halfdome. Jakość obiektywów zapewnia wysokie rozdzielczości do 4K na kopule.
Technologia dedykowana szczególnie dla dużych kopuł o średnicy powyżej 14m. Układ optyczny wymaga zastosowania maskowania optycznego (optical blending).
PROJEKCJA DWU-OBIEKTYWOWA Z HORYZONTU
DUAL FISHEYE LENS PROJECTION
Zaawansowany system projekcji wielokanałowej oparty o dwa projektory świecące z horyzontu na przeciwko siebie. Nieodzowny w sytuacjach, kiedy centrum planetarium zajęte jest przez projektor gwiazdowy lub widownię. Otrzymujemy wówczas doskonały obrazy do rozdzielczości 4K nawet dla dużych kopuł o średnicy powyżej 15m .
Projekcja dwuobiektywowa oparta o specjalizowane obiektywy hemisferyczne halfdome jest najwydajniejszym sposobem wykorzystania prostokątnej matrycy projektora. Pozwala na wykorzystanie do 95% powierzchni matrycy. Jakość obrazu uzależniona jest od parametrów technicznych projektów (jasności, rozdzielczości) oraz od jakości stosowanej optyki sferycznej. Układ optyczny wymaga zastosowania maskowania optycznego (optical blending).
PROJEKCJA DWU-OBIEKTYWOWA Z CENTRUM – PLANETARIUM HYBRYDOWE
CENTER DUAL FISHEYE LENS PROJECTION – HYBRID PLANETARIUM
System projekcji dwuobiektywowej oparty o dwa projektory świecące z centrum pomiędzy projektorem gwiazdowym. Doskonałe rozwiązanie w sytuacjach, kiedy centrum planetarium zajęte jest przez projektor gwiazdowy. Otrzymamy wówczas doskonały obrazy nawet dla dużych kopuł o średnicy powyżej 15-20m. Przykładem profesjonalnego rozwiązania hybrydowego planetarium jest GOTO HYBRID System. Patrz : GOTO HYBRID PLANETARIUM
Planetaria “hybrydowe” mogą pokazywać nie tylko bogate programy astronomiczne, ale mogą również obejmować pokazy interdyscyplinarne w takich dziedzinach jak geologia, meteorologia, biologia, oceanografia i inne. HYBRID SYSTEM zabiera widzów w dowolne miejsce we wszechświecie, aby badać zjawiska od skali mikroskopijnej do nieskończonej.
Jakość obrazu uzależniona jest od parametrów technicznych projektów (jasności, rozdzielczości) oraz od jakości stosowanej optyki sferycznej.