PLANETARIUM i KINO SFERYCZNE 3D DLA UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU REALIZACJA WYPOSAŻENIA TECHNICZNEGO DLA PROJEKCJI SFERYCZNYCH

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

PLANETARIUM i KINO SFERYCZNE 3D DLA UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU


Delta sp.j. zrealizowała kompleksowe wyposażenie techniczne stacjonarnego planetarium Uniwersytetu w Białystoku. Prace instalacyjne zakończono w czerwcu 2021r.

Zakres prac Delty obejmował :
–  system projekcji sferycznej wysokiej rozdzielczości na kopułę 7m,
–  system nagłośnienia przestrzennego 5.1 dolby surround,
–  system projekcji treści alternatywnych –  filmów fulldome 2D oraz 3D,
–  system stereoskopii aktywnej dla filmów 3D stereo wraz z dezynfekcją okularów,
–  system zintegrowanego sterowania i kontroli projektorów, nagłośnienia, oświetlenia, klapy centralnej wentylacji, media-serwera.

System projekcji sferycznej planetarium zrealizowano na bazie dwóch profesjonalnych projektorów instalacyjnych F90-4K13 Barco. Projektory wyposażone w laserowe źródła światła o żywotności do 60 000 godzin zapewnią obiektowi bezobsługową pracę na długie lata. Projektory umieszczono w centrum kopuły w specjalnym postumencie i wyposażono w specjalizowane obiektywy sferyczne half-dome. Pełne pokrycie kopuły i kalibrację obrazu zapewniają – procesor obrazu W&B Vioso oraz maskowanie optyczne. System posiada specjalny układ tłumiący przenoszenie drgań od konstrukcji  budynku jak i od widzów.
System projektorów realizuje projekcje w rozdzielczościach: 4K dla obrazów 2D oraz 2,4K dla treści 3D stereo.  Projekcje 3D wykonano w stereoskopii aktywnej z synchronizacją stereopary w podczerwieni. Planetarium wyposażono w sterylizator do dezynfekcji okularów za pośrednictwem promieniowani UV, co zapewnia bezpieczeństwo sanitarne szczególnie w dobie pandemii.
Planetarium wyposażono w nagłośnienie przestrzenne z wysokiej klasy odsłuchem szerokopasmowym od firmy JBL.

Nad całością aparatury czuwa zintegrowany system sterowania realizowany poprzez dwa kontrolery GUI –  przewodowy z dotykowym monitorem 10” DCS oraz bezprzewodowy tablet iPad Pro 10” od Apple. Oprogramowanie bazuje na autorskim systemie DCS (Delta Control System).

W planetarium będzie można obejrzeć filmy fulldome 3D w aktywnej stereoskopii oraz pokazy astronomiczne nieba renderowane na żywo.

Delta wyposażyła również obiekt w 34 wygodne specjalizowane fotele z pochylanymi oparciami zamontowane dookólnie, umożliwiające wygodną obserwację obrazu na kopule. Aparatura projekcyjna została tak zaprojektowana i wykonana, aby nie zasłaniała obrazu na kopule i nie powodowała cieni.

Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku z centralną projekcją z dwóch projektorów 4K to unikalny technologicznie obiekt w skali Polski a także i Europy!

Powrót do realizacji