PLANETARIUM MOBILNE SANOK DOSTAWA SYSTEMU PROJEKCJI SFERYCZNEJ ORAZ ASTRO-STEREOKIOSKU 3D

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

PLANETARIUM I KINO SFERYCZNE DLA  GMINY SANOK


Delta sp.j. zrealizowała dostawę planetarium mobilnego z funkcją kina sferycznego dla gminy Sanok.  Partnerem technologicznym w zakresie dostawy i konfiguracji media-serwera było Planetarium Bajkonur. Aparatura trafiła do nowo oddanego Multimedialnego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego w Stróżach Małych.

Planetarium stanowi mobilna kopuła o średnicy 5m, wyposażona w przedsionek.
Kopuła jest nadmuchiwana innowacyjnym, bardzo cichym agregatem, wyposażonym w czujnik ciśnienia. Specjalna sonda zainstalowana w kopule mierzy cieśninie powietrza wewnątrz planetarium i automatycznie reguluje obroty silnika.

System projekcji stanowi zestaw 3D Delta Vision 1200×1200 o wysokiej jasności 6200 Ansi. Projektor wyposażono w profesjonalną optyką sferyczną Navitar. Specjalizowany obiektyw posiada regulację pochylenia horyzontu w osiach  X/Y realizowaną manualnie pokrętłami zamontowanymi w korpusie obiektywu, co ułatwia obsługę całego systemu.
System projekcji zamontowany jest w mobilnej skrzyni wyposażonej w regulację poziomu oraz gniazdo przyłączeniowe 230VAC, dwa przyłącza HDMI – dla monitora zewnętrznego oraz dodatkowego źródła oraz gniazdo audio. Obudowę wyposażono również z oświetlenie LED kopuły, zdalnie sterowane pilotem.

Obudowa mieści również media serwer z zainstalowanym oprogramowaniem astronomicznym dla pokazów nieba. Media serwer posiada wgrane gotowe do projekcji dwa komercyjne filmy fulldome : „Dream to Fly” oraz „Explore”.

Dream to Fly (Na skrzydłach marzeń)  to słynna już na całym świecie polska produkcja CNK. Jest to niezwykła przygoda o historii lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem i statkiem kosmicznym. Odkrywamy tajemnicę lotu z Leonardo da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi wynalazcami.

„Explore” (Creative Planet) opowiada historię rozwoju nauki astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stamtąd jeszcze dalej w poszukiwaniu nowego domu na Marsie. Opowieść prowadzi postać astronoma Johannesa Keplera, którego prawa stanowią podstawę podróży kosmicznych.

W ramach zadania Delta dostarczyła również  innowacyjny kiosk stereoskopowy 3D z zestawem zdjęć o tematyce astronomicznej, który stanowi uzupełnienie oferty astronomicznej i zachętę do odwiedzenia planetarium i obejrzenia pokazu w kopule.

Zapraszamy na  seanse sferyczne  fulldome do SANOKA !

Powrót do realizacji