Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu Modernizacja Systemu Projekcji i Nagłośnienia

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

CYFROWA PROJEKCJA w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu


W grudniu 2018r. DELTA skończyła proces modernizacji systemu projekcji oraz nagłośnienia w jednym z najstarszych planetariów w Polsce – Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja  Kopernika w Grudziądzu.
Dzięki wsparciu przez grudziądzan projektu w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego możliwym stała się modernizacja planetarium i zakup nowoczesnego systemu projekcji cyfrowych. Jednocześnie planetarium zachowało zamontowany w centrum kopuły zabytkowy projektor gwiazdowy ZKP2P Zeiss, który nadal jest w doskonałym stanie technicznym i również służy pokazom nieba.

Planetarium w Grudziądzu, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie!
Grudziądzkie planetarium powstało na 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika w ramach akcji „Co najmniej 5 planetariów i obserwatoriów astronomicznych na 500-lecie”. PRL-owskie władze dopięły swego, bo takie obiekty powstały wtedy w Grudziądzu, Toruniu, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Fromborku i Olsztynie. Stąd powierzenie i Delcie modernizacj obiektu z tak bogatą historią to dla nas wielkie wyróżnienie i zaszczyt.

Delta zaprojektowała i wykonała cyfrowy system projekcji planetarium. Zadanie okazało się trudne inżyniersko ze względu na bardzo ograniczone miejsce dla montażu projektorów przy małej kopule mierzącej zaledwie 6m średnicy! Projekcję oparto na dwóch projektorach Barco F50 o wysokiej rozdzielczości WQXGA i specjalizowanych obiektywach hemi-sferycznych od Navitara. Projektory zainstalowano bezpośrednio pod linią horyzontu kopuły planetarnej. Kalibracja i korekcja geometryczna obu kanałów projekcji została zrealizowana przy wykorzystaniu oprogramowania Vioso Anyblend. Projektory załącza dedykowany interfejs RS232 DCS ( Delta Contorl System) produkcji Delta sp.j.

System projekcji uzupełnił zestaw metalowych masek optycznych niezbędnych w przypadku projekcji głębokiej czerni gwiaździstego nieba, które “zniwelowały” jaśniejsze pola „wspólnych” obszarów projekcji (light leakage). System optycznego maskowania to niezbędny element optyczny projekcji wielokanałowej w każdym profesjonalnym planetarium.

W komplecie z systemem projekcji Delta dostarczyła również media serwer, wysokiej  jakości dookólne nagłośnienie Jamo w standardzie i zestaw lektorski RODE.

Zapraszamy na pokazy !

Powrót do realizacji