PLANETARIUM I KINO SFERYCZNE W OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA W KRAKOWIE. DOSTAWA KOPUŁY SFERYCZNEJ ORAZ SYSTEMU PROJEKCJI 2D/3D

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

PLANETARIUM i  KINO  SFERYCZNE W OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA W KRAKOWIE


W lipcu-sierpniu 2020r. DELTA zaprojektowała i wykonała stacjonarne planetarium wraz z kompletnym systemem projekcji sferycznej w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Obiekt należy do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Kopułę planetarium wykonano w lekkiej technologii Geodesic Domeome. Wewnętrzny ekran projekcyjny stanowi ściśle dopasowane płótno (LINER) napinane systemem podciśnienia –  Negative Pressure. Dostawcą konstrukcji oraz linera była firma Freedomes.
Obiekt  wyposażono w podłogę systemową pokrytą wykładziną dywanową, system wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania, regulowane oświetlenie ogólne i komunikacyjne.
W kopule wykonano audytorium typu amfiteatralnego w oparciu o systemową konstrukcję podestów z antypoślizgową powierzchnią, do których zamocowano fotele  planetarne specjalnie wyprodukowane dla tego obiektu. Fotele mają pochylane oparcia  o 30 stopni, co zapewnia komfortowe oglądanie filmów na pochylonym ekranie sferycznym. Dostawcą foteli była firma MeganSeating specjalizująca  się w produkcji foteli do planetariów ( m.in. dla CNK, Fromborka, MOA, itd. …)

Delta zaprojektowała i wykonała cyfrowy system projekcji planetarium. W centrum kopuły zainstalowano profesjonalny projektor laserowy o rozdzielczości 4K UHD firmy Barco. Podstawę projektora zakotwiono bezpośrednio w gruncie w izolacji z podłogą, w celu zapobiegania drganiom obrazu. W kopule zrealizowano nagłośnienie przestrzenne w systemie dolby surround  5.1 z zastosowaniem profesjonalnego odsłuchu JBL. Seanse odbywają się zarówno w systemie 2D jak i w stereoskopii 3D! Kino wyposażono w okulary aktywne 3D.

Obrazy generuje media serwer wyposażony w profesjonalne wysokowydajne karty graficzne Nvidia Quadro.

Repertuar sferycznego kina w planetarium to pięć filmów światowej produkcji :

1. Explore – seans dla młodzieży i dla dorosłych, 3D. Długość 27 min.
2. Dream to Fly ( Marzenie o Lataniu) – seans dla młodzieży i dla dorosłych, 3D. Długość 35 min.
3. Halo Ziemia – seans dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych, 3D. Długość 31 min.
4. Myszki  i  Księżyc –  seans  dla  najmłodszych + 3, Długość 16 min.
5. Rosetta  i  Philae  – seans  dla  najmłodszych + 3, Długość 26 min.

Wyposażenie multimedialne kina sterowane jest autorskim system centralnego sterowania DCS (Delta Contorl System) produkcji Delta sp.j.
Obsługę systemu DCS zapewnia dedykowany panel dotykowy 10” z interfejsem graficznym GUI, zaprojektowany specjalnie dla planetarium „Lema”.

Zapraszamy na pokazy !

Powrót do realizacji