OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W GRODZISKU MAZOWIECKIM DOSTAWA I MONTAŻ KOPYUŁY, TELESKOPÓW ORAZ WYSTAWY METEORYTÓW I IMPAKTYTÓW

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

DOSTAWA WYPOSAŻENIA OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO W GRODZISKU MAZOWIECKIM


W grudniu 2022r. Delta oddała do użytku kolejne obserwatorium astronomiczne, zlokalizowane na 25 metrowej wieży widokowej hali widowiskowo – sportowej w Grodzisku Mazowieckim. Dostarczona przez Deltę jeszcze w lipcu 2021r. kopuła 55M Scope Dome otrzymała właśnie profesjonalne wyposażenie w aparaturę astronomiczną.

Delta sp.j. dostarczyła i uruchomiła wysokiej klasy teleskop 14” GSO  F/8 M-LRC OTA z układem optycznym Ritchey-Chretien w konstrukcji kratownicowej z włókna węglowego. Tuba spoczęła na profesjonalnym montażu EQ8-RH, Sky-Watcher. Teleskop wyposażono w 3” autofocuser od PrimaLuceLab. Dołączony czujnik temperatury kontroluje temperaturę optyki wprowadzając automatycznie korektę ostrości.

Ponadto obserwatorium otrzymało szereg profesjonalnych akcesoriów optycznych i osprzętu do teleskopu, w tym pełny zestaw aparatury do astrofotografii : 7-kanałowe koło filtrowe z kompletem filtrów ZWO, autoguider oraz zaawansowaną kamerą rejestracyjną ZWO ASI2600MM Pro o rozdzielczości matrycy 26 MPix (6248 x 4176 px). Uzupełnienie zestawu stanowi lekki pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy EOS Ra ze zmodyfikowanym filtrem podczerwieni, pozwalającym użytkownikom rejestrować uroki kosmosu, w tym mgławie, umożliwiając transmisję czterokrotnie większej ilości światła H-Alfa.

Dopełnienie systemu obserwacji stanowi teleskop słoneczny typu H-Alpha Solar System 130/B1800 Lunt o aperturze 130 mm. Teleskop wyposażono w dodatkowy moduł optyczny Double-Stack, który zwiększył kontrast i detekcję szczegółów na powierzchni Słońca poprzez redukcję szerokość połówkowej pasma do <0,5 angstremów. Teleskop posiada unikalny system strojenia ciśnieniowego. Lunetę  zainstalowano na autonomicznym montażu EQ6-R PRO Sky-Watcher.

Kolejną atrakcję obiektu stanowi możliwość transmisji obrazu z obu teleskopów, w szczególności obrazu tarczy słonecznie do holu poczekalni obserwatorium, zlokalizowanej przy tarasie widokowym.

W poczekalni obserwatorium Delta wykonała również wystawę meteorytów i impaktytów. Na 55″ monitorze LCD prezentowany jest film pt. „Przybysze z Kosmosu”. W specjalizowanej szklanej „multimedialnej” gablocie zgromadzono kilkanaście okazów autentycznych meteorytów i skał impaktytowych, w tym unikalny fragment słynnego meteorytu „planetarnego” pochodzącego z księżyca – Dal al Gani 400.

Gablota posiada 14 przycisków, za pomocą których możemy wybrać poszczególne okazy i powiększyć je na ekranie monitora LCD umieszczonego nad gablotą, wyświetlając ich opis i historię powstania.

Opowieści o okazach z gabloty poprzedza film wyzwalany jednym z przycisków w gablocie, opowiadający o historii powstawania meteorytów i tektytów.

Zapraszamy !

Powrót do realizacji