MAŁY KOPERNIK – PLANETARIUM W GRODZISKU MAZOWIECKIM PROJEKT I REALIZACJA

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

MAŁY KOPERNIK – PLANETARIUM W GRODZISKU MAZOWIECKIM


Delta sp.j. zaprojektowała i wykonała wystawę stałą MAŁY KOPERNIK w Grodzisku Mazowieckim. Wystawa została zainstalowana w tzw. Małej Szufladzie nowoczesnego obiektu Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku Mazowieckim.

W skład wystawy wchodzi planetarium 3D, unikalny symulator lotu w kosmos z ekranem sferycznym oraz stanowiska edukacyjne – infokioski edukacyjne i kioski stereoskopowe 3D.
Planetarium zostało wykonane w technologii lekkiej kopuły opartej na  bazie konstrukcji  kratownicy. Poszycie kopuły i ekran projekcyjny o średnicy 6m fi wykonano w technologii podciśnieniowej NP (Negative Pressure). Ekran wsparto na 4 wieżach z kratownic aluminiowych. Audytorium wypełniają lekkie pufy typu sako pełniące rolę siedzisk.

System projekcji zrealizowano na  bazie projektora centralnego Barco o wysokiej rozdzielczości 4K. Projektor zabudowany został w stalowym koszu wyposażonym dodatkowo w system promienników podczerwieni do synchronizacji okularów 3D dla projekcji stereoskopowych. Projekcję w kopule uzupełnia dodatkowy projektor zamontowany na kratownicy horyzontu, realizujący projekcję treści alternatywnych. Całość aparatury projekcyjnej umieszczono w szafie sprzętowej poza kopułą, w sąsiedztwie stanowiska technicznego.

Planetarium oferuje pokazy nieba oraz projekcje filmów o tematyce astronomicznej w standardzie 2D oraz 3D.

Kolejną atrakcją wystawy jest unikalny na skalę światową symulator lotu w kosmos oparty również o projekcję stereoskopową 3D na ekranie sferycznym (wycinek sfery). Symulator wyposażono w 6 foteli z platformą ruchu. Instalacja oferuje niezapomnianie wrażenia lotu w przestrzeni kosmicznej, m. in. w pasie asteroid.

Dopełnienie wystawy stanowią kioski stereoskopowe 3D prezentujące zdjęcia stereoskopowe planet oraz obiekty głębokiego kosmosu oraz kioski edukacyjne z treściami z zakresu astronomii.

Zapraszamy !

Powrót do realizacji