KOPUŁA STRONOMICZNA 55M DLA CENTRUM AKTYWIZACJI I INTEGRACJI SPOŁECZNEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM DOSTAWA I MONTAŻ

Realizacja

Konsulting

KOPUŁA STRONOMICZNA 55M NA CENTRUM AKTYWIZACJI I INTEGRACJI SPOŁECZNEJ W GRODZISKU MAZOWIECKIM


Delta sp.j. jako podwykonawca firmy Skanska S.A. dostarczyła i zainstalowała kolejną kopułę do obserwacji astronomicznych 55M od firmy Scope Dome. Kopuła stanęła na specjalnie  przygotowanej wieży nowo budowanego Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku Mazowieckim, na wysokości ponad 28m.

To kolejna instalacja kopuły 55M przez Deltę w ostatnim okresie, obok ostatnio zainstalowanej w Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku. Pomimo ekstremalnie trudnych warunków pogodowych (upały powyżej 35 stopni) i pracy na żelbetowej płycie, montaż i instalacja kopuły przebiegły sprawnie. Kopuła została wyposażona w pełną automatykę oraz czujnik deszczu i chmur. W kolejnym II-gim etapie zostanie zainstalowana stacja pogodowa, aby w pełni zautomatyzować obsługę i ochronę aparatury instalowanej wewnątrz kopuły. Kopuła zostanie wyposażona w półprofesjonalny teleskop do obserwacji nieba oraz lunetę do dziennych obserwacji tarczy słonecznej, kamerę CCD do obserwacji i rejestracji pola roboczego, prowadzenie badań astronomicznych związanych z astrometrią, fotometrią, poszukiwaniem egzoplanet, komet, planetoid, itd.

W najbliższej przyszłości jako uzupełnienie kopuły astronomicznej planowane jest również wyposażenie obiektu w wystawę tematyczną  „Małego Kopernika”.

Powrót do realizacji