KINO SFERYCZNE 3D W MAZURSKIM CENTRUM BIORÓŻNORODNOŚCI I EDUKACJI PRZYRODNICZEJ UW „KUMAK” W URWITAŁCIE PROJEKT I REALIZACJA

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

KINO SFERYCZNE 3D W MAZURSKIM CENTRUM BIORÓŻNORODNOŚCI I EDUKACJI PRZYRODNICZEJ UW „KUMAK” 


Delta sp.j. zaprojektowała oraz zrealizowała nowoczesną interaktywną wystawę przyrodniczą pt. Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „KUMAK” w Urwitałcie. Obiekt powstał na bazie istniejącej już w latach 70-tych XX wieku Stacji Terenowej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Urwitałcie pod Mikołajkami.  Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 23 listopada 2023r.

Stacja Kumak  to nowoczesne centrum badań nad bioróżnorodnością oraz miejsce edukacji ekologicznej. Kumak posiada unikatową architekturę opartą na bazie dwóch budynków zaprojektowanych na planie koła. Wtapiają się one doskonale w otoczenie. Autorem projektu architektonicznego obiektu, wystroju wnętrz oraz współautorem wybranych eksponatów jest pracownia Kwadratura z Warszawy.

Jedną z największych atrakcji wystawy jest kino sferyczne 3D „W kropli wody”, prezentujące wysokiej jakości animację z organizmami żyjącymi w małych zbiornikach wodnych.
Kopuła ekranu sferycznego o średnicy 7m wykonana z  laminatu poliestrowego została posadowiona bezpośrednio na posadzce i stanowi jednocześnie ściany pomieszczenia. Projekcja na  ekranie zaczyna  się  od  wysokości ok. 90cm. Ścianki widowni zostały  wykonane z  elementów dźwiękochłonnych firmy Ecophone (Szwecja) która jest wieloletnim partnerem Delty w zakresie ochrony akustycznej obiektów multimedialnych i wystawienniczych. Panele Ecophone wyznaczają jednocześnie zakres widowni z siedziskami w formie puf Sako. Projekcję 3D stereo zrealizowano za pośrednictwem profesjonalnego projektora Barcoo jasności  9000 Ansi oraz wysokiej klasy obiektywu sferycznego od firmy Navitar. Projektor zabudowano w koszu stalowym i umieszczono w centrum kopuły. W kopule prezentowany jest film  edukacyjny przedstawiający życie wybranych organizmów z symbolicznej „kropli wody”. Środowisko wodne wraz z sześcioma modelami organizmów zostało przedstawione w formie atrakcyjnej animacji 3D zrealizowanej specjalnie na potrzeby tej wystawy przez naszego kolejnego partnera technologicznego – firmę Creative Planet. Aparatura projekcyjna i sterująca zostały umieszczone w sąsiadującej z kinem „reżyserce”. Projekcje odbywają się automatycznie w pętli ale mogą być również kontrolowane zdalnym pilotem radiowym produkcji Delty w systemie DCS (Delta Control System).

Uzupełnienie kina stanowią dwa unikalne kioski sferyczne o średnicach kopuł 80cm autorskiego projektu Delty, zainstalowane przed salą kinową, umożliwiające wybranie poszczególnych organizmów pokazywanych w kinie sferycznym 3D i przyjrzenie się im z bliska.

Zapraszamy !

Patrz też  YouTube :  Uroczyste otwarcie wystawy Kumak

Powrót do realizacji