DOSTAWA TELESKOPU SŁONECZNEGP DLA CENTRUM ANIMACJI KULTURY “WIERZBOWA” W BIAŁYMSTOKU

Delta sp.j zrealizowała dostawę teleskopu słonecznego dla obserwatorium astronomicznego w Centrum Animacji Kultury przy  VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku ul. Wierzbowej.
Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 5 października 2022r. przy udziale prezydenta miasta, przedstawicieli Uniwersytetu w Białymstoku oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii o/Białystok.

W obiekcie zainstalowano unikalny wielofunkcyjny teleskop LS60MT/B1200 firmy LUNT, służący zarówno do obserwacji słońca, jak i obiektów nocnego nieba – planet, mgławic, galaktyk, gromad gwiazd, itd. Tubę zainstalowano na montażu HEQ5-pro Sky-Watcher’a.

Teleskop o ogniskowej 420mm zapewnia doskonałą jakość obrazu dzięki 2-soczewkowej optyce ED z aperturą 70 mm do obserwacji nocnego nieba, oraz z aperturą użytkową 60 mm do obserwacji Słońca w trybie H-alfa.  Urządzenie posiada innowacyjnym systemem regulacji ciśnienia powietrza poprawiając znacząco jakość obrazu.

Obok instalacji lunety Delta dostarczyła aparaturę do retransmisji i rejestracji obrazów z teleskopu. Na potrzeby retransmisji obrazów, sterowania teleskopem oraz kopułą obserwacyjną została wykonana specjalistyczna instalacja światłowodowa.
Obraz przesyłany jest do auli i wyświetlany na dużym ekranie, oraz do salki VIP i prezentowany na ekranie monitora 50”.
Nad jakością obrazu czuwa specjalizowany komputer wraz z dedykowanym oprogramowaniem sterującym teleskopem i kopułą obserwacyjną.

Teleskopu LS60MT można również używać w ciągu dnia do obserwacji przyrody i krajobrazu.
To sprawia, że luneta dzięki swoim małym wymiarom i niskiej wadze, jest również uniwersalnym szkolnym teleskopem „podróżnym” do wszystkich zastosowań!