MONTAŻ SUPER NOWOCZESNEGO TELESKOPU ASA 600 DLA UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU DOSTAWA I MONTAŻ

Projektowanie

Realizacja

Konsulting

DOSTAWA I MONTAŻ SUPER NOWOCZESNEGO TELESKOPU ASA 600 DLA UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU


W lipcu  2021r. Delta sp.j. dostarczyła i zamontowała nowoczesny teleskop ASA 600 w kopule obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku. To kolejny już i końcowy zarazem etap skomplikowanych prac Delty w tym obiekcie, po realizacji planetarium oraz kopuły 55M obserwatorium.

Do montażu ASA 600 niezbędne było zaangażowanie dźwigu o wysięgu ponad 30m.
Montaż teleskopu o wartości ponad pół miliona złotych był bardzo skomplikowaną i odpowiedzialną operacją, wymagającą dużej wiedzy, doświadczenia. Wszystko odbyło się sprawnie, zgodnie z planem, bez niespodzianek. Po kilku godzinach pracy Delty oraz dźwigowego teleskop wraz z całym oprzyrządowaniem stanął w kopule na specjalnie przygotowanym żelbetowym słupie.

ASA 600 to profesjonalny i jedyny, jak do tej pory, teleskop firmy ASA Astrosysteme GmbH (Astro Systeme Austria) zainstalowany w Polsce. Posiada on kwarcowe zwierciadło główne o średnicy 60 cm. Konstrukcja tuby teleskopu to układ optyczny Ritchey-Chrétien (RCT) lub krócej RTC. Wykonana została z włókna węglowego, co zapewniło jej niezwykłą sztywność i stabilność. Większość dużych profesjonalnych teleskopów badawczych to właśnie podobne układy Ritchey-Chrétien np. Kosmiczny Teleskop Hubble’a czy jedne z największych na świecie teleskopy Keck Observatory na Hawajach. RCT oferuje bardzo dobre parametry optyczne poza osią i posiada bardzo krótką tubę optyczną oraz kompaktową konstrukcję dla danej ogniskowej. Całkowita waga samej tuby to 105 kg. Podstawa oraz  montaż to kolejne kilkaset kilogramów.

Oprogramowanie teleskopu umożliwi pracę w pełnej automatyce wraz z synchronicznym ruchem obrotnicy kopuły obserwacyjną 55M od Scope Dome.

Teleskop ASA 600 będzie miał wiele profesjonalnych zastosowań – od konwencjonalnej funkcjonalności, czyli obserwacji wzrokowych poprzez patrzenie przez okular w niebo, do automatycznych obserwacji nieba z wykorzystaniem automatyki, specjalistycznych badań spektrograficznych czy rejestracji „astro” aparatem fotograficznym oraz nowoczesną kamerą rejestracyjną opartą o sensor CMOS.

Wraz z teleskopem optycznym ASA 600 Delta dostarczyła szereg akcesoriów, m. in. profesjonalny spektrograf oraz lunetę słoneczną Coronado Double Stock z pełnym wyposażeniem oraz kamery do  rejestracji i retransmisji obrazów z teleskopu oraz lunety słonecznej w czasie rzeczywistym na hol planetarium oraz do kopuły planetarium.

Powrót do realizacji