FILMY FULLDOME 360

FILMY FULLDOME 360

Delta sp.j. oferuje FILMY FULLDOME przeznaczone dla planetariów i kin sferycznych 360.
Stanowią one istotne uzupełnienie naszej oferty technologicznej dla planetariów mobilnych i stacjonarnych.

Oferujemy kompleksową usługę doradztwa w doborze filmów w zależności od potrzeb użytkownika,
wraz z konfiguracją i umieszczeniem wybranych tytułów na dostarczanych przez nas media-serwerach. 

W katalogu znajdą Państwo komercyjne filmy światowych producentów oraz ekonomiczne cenowo filmy z polskim lektorem,
przygotowane specjalnie na polski rynek edukacyjny przez naszych specjalistów – astronomów. 

Oferujemy filmy fulldome dla zróżnicowanych grup wiekowych – od najmłodszych widzów przedszkolnych,
poprzez grupy szkolne, aż po pokazy rodzinne.

Explore – PL / 2D, 3D

Mars od wieków fascynował ludzi. Niegdyś tajemniczy, wkrótce może stać się naszym drugim domem. Tę szansę zawdzięczamy ludziom takim jak Johannes Kepler – niezłomnym w dążeniu do odkrywania prawdy, ciekawym świata, nie bojącym się wyzwań. Naszym obowiązkiem jest kontynuować ich dzieło: marzyć i odkrywać!
„Explore” opowiada historię rozwoju nauki astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stamtąd jeszcze dalej w poszukiwaniu nowego domu. Opowieść prowadzi postać astronoma Johannesa Keplera, którego prawa stanowią podstawę podróży kosmicznych.

Produkcja:  Creative Planet, 2017
Tematyka / słowa kluczowe:  historia astronomii, podróż na Marsa, prawa Keplera, astronautyka, podróże kosmiczne
Długość:  27 min. 13 sec
Grupa wiekowa:  10+, dorośli
Dostępne języki:  polski, angielski

Halo Ziemia – PL / 2D

Dlaczego tak bardzo potrzebujemy kontaktu z innymi? Czy Internet naprawdę zbliża ludzi? Jak dać o sobie znać innym potencjalnym mieszkańcom kosmosu? Od najdawniejszych czasów szukaliśmy kontaktu z innymi ludźmi. Krocząc tą drogą odkryliśmy pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet. Pokonywaliśmy bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji. Dzięki nowoczesnym technologiom i urządzeniom ułatwiających komunikowanie się zmieniamy świat oraz siebie samych. Połączeni niewidzialną siecią, pozostajemy ze sobą w nieustającym kontakcie. „Halo Ziemia” zabiera nas w podróż śladami sond kosmicznych, niosących ziemski przekaz dla przyszłych pokoleń, a być może również innych mieszkańców Wszechświata. W roli narratora Zbigniew Zamachowski, muzykę skomponował Jan Duszyński – autor oprawy muzycznej filmów „Jack Strong” (za którą był nominowany do nagrody Orła) czy „Pokłosie”.

Produkcja:  Centrum Nauki Kopernik, 2017
Tematyka / słowa kluczowe:  odkrywanie kosmosu, astronautyka, ludzkość
Długość:  31 min.
Grupa wiekowa:  10+, dorośli
Dostępne języki:  polski, angielski, rosyjski

Na Skrzydłach Marzeń – PL / 2D, 3D

Ile razy śniłeś, że latasz? Sny czasem się spełniają. Odkryj wielką tajemnicę latania. Przeżyj przygodę i dowiedz się, jak spełniło się to ogromne i pełne wyzwań marzenie, o które ludzkość walczyła od początku historii.
„Na skrzydłach marzeń” to niezwykła przygoda o historii lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem i … statkiem kosmicznym. Odkrywamy tajemnicę lotu z Leonardo da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi wynalazcami. Bogata grafika, piękna muzyka i poetycka narracja sprawiają, że ten spektakl jest wyjątkowym dziełem sztuki. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora (również w wersji angielskojęzycznej) podjęła się Danuta Stenka. Film wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach na całym świecie!

Produkcja:  Centrum Nauki Kopernik, 2013
Tematyka / słowa kluczowe:  historia lotnictwa, podróże kosmiczne, marzenie o lataniu, astronautyka …
Długość:  35 min.
Grupa wiekowa:  10+, dorośli
Dostępne języki:  polski, angielski, japoński, koreański, norweski, kantoński, czeski

Przygody Rosetty i Philae – PL / 2D

Po 10 latach lotu i przebytej drodze 6,5 miliarda kilometrów przez Układ Słoneczny w 2014r. do celu swej podróży tj. komety 67P/Czuriumov-Gerasimenko dotarły sonda Rosetta oraz lądownik Philae. Rosetta badała kometę z oddali, Philae wylądował na powierzchni. Animowany seans opowiada o udanej misji przygotowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, pozwalając przedstawić istotne odkrycia w mniej poważny niż zwykle sposób poprzez animację dla dzieci. Widzowie dowiedzą się, jaki związek mają komety ze spadającymi gwiazdami oraz powstaniem życia na Ziemi. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Produkcja:  European Space Agency, ESA. Maj 2019
Tematyka / słowa kluczowe:  komety, Układ Słoneczny, sondy kosmiczne
Długość:  26 min.
Grupa wiekowa:  3+
Dostępne języki:  angielski, polski (lektor)

Dobór Naturalny - PL 2D, 3D

Fascynująca opowieść o młodym Karolu Darwinie i jego podróży na żaglowcu Jej Królewskiej Mości „Beagle” na wyspy Galapagos, która zainspirowała go do rozwinięcia swojej późniejszej teorii ewolucji poprzez dobór naturalny.
W XIX wieku w czasach wiktoriańskich wiele zjawisk fizycznych zostało już odkrytych i opisanych przez prawa naturalne, jednak najbardziej tajemniczy mechanizm powstania i ewolucji życia wciąż był nieznany. Nadal bez odpowiedzi pozostawało np. pytanie, jak mogły powstać nowe gatunki, które zastąpiły zaginione i wymarłe?
Darwin wyjaśnia widzom mechanizm doboru naturalnego pokazując wiele pięknych przykładów z przyrody i natury. Wyrusz z Karolem Darwinem aby odkryć zagadkę ewolucji patrząc na świat oczami młodego Darwina. Emocje gwarantowane !

Producent wykonawczy:  Mirage 3D, 2010
Tematyka / słowa kluczowe:  biologia, odkrycia, ewolucja, Darwin
Długość:  21min , 41 min
Grupa wiekowa:  +3
Dostępne języki:  polski, języki: angielski, niemiecki, francuski, holenderski, rosyjski, portugalski

Słońce – nasza życiodajna gwiazda - PL / 2D

Obecność Słońca na niebie jest dla nas sprawą oczywistą. Rzadko myślimy o nim jako podstawie życia na Ziemi. Seans pokazuje, w jaki sposób obserwacje Słońca prowadzone od stuleci przez astronomów wpłynęły na zmianę naszej wizji świata — od Słońca jako bóstwa po próby okiełznania jego energii. Dzięki temu spojrzymy na Słońce z większym respektem — zobaczymy je jako jedyną gwiazdę, która ma prawdziwy wpływ na nasze losy. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Produkcja:  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)
Tematyka / słowa kluczowe:  Słońce, Ziemia, wpływ Słońca na Ziemię
Długość:  25 min.
Grupa wiekowa:  10+
Dostępne języki:  angielski, polski (lektor)

Zmierzch Dinozaurów - PL 2D / 3D

Fascynująca przygoda edukacyjna ojca i jego nastoletniej córki Lucy, którzy podróżując z kontynentu na kontynent, szukając odcisków i wskazówek na temat początków pierwszych latających stworzeń.
Bohaterowie cofają się w czasie do ery Triasu, Jury i Kredy, by spotkać pterozaury i przodków współczesnych ptaków - upierzonych dinozaurów.
Gdy skończy się czas, doświadczą kataklizmu „ostatniego dnia” dinozaurów.

Produkcja:  Mirage 3D, 2014
Tematyka / słowa kluczowe:  dryf kontynentalny, dinozaury, asteroidy, zderzenie
Długość:   44 minuty, 30 minut
Grupa wiekowa:  5+
Dostępne języki:  polski, angielski, niemiecki, francuski, holenderski, rosyjski, hiszpański, japoński

Myszki i Księżyc - PL / 2D

Księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci. Pomaga odpowiedzieć na niektóre pytania dotyczące Księżyca i wyjaśnia fakty naukowe w przyjazny sposób. To opowieść o dwóch małych myszach Pip i Chipie, które zastanawiały się, czy ktokolwiek gryzie duży księżycowy ser lśniący na niebie? Nietoperze nie znały odpowiedzi, podobnie jak Mądra Sowa. Ale na szczęście Pip i Chip spotkały dwa inteligentne roboty astronomiczne, które wyjaśniły im, czym tak naprawdę jest Księżyc. Opowiedzieli o Księżycowych Morzach bez wody i bez Księżycowych ryb, pokazali kratery Księżyca przez teleskop. Peep i Chip były pod takim wrażeniem, że żałowały, iż nie mogą polecieć na Księżyc.

Produkcja:  Fulldome Basement, June 2017
Tematyka / słowa kluczowe:  stronomia, legendy, bajki księżycowe, księżyc
Długość:  16 min.
Grupa wiekowa:  3+
Dostępne języki:  polski, angielski, francuski, japoński, rosyjski

Zjawa z Kosmosu. Polowanie na ciemną materię -PL / 2D

Co łączy Wielki Wybuch, największą maszynę na świecie i nieczynną kopalnię złota w USA? Przypuszczamy, że macza w tym palce niewidzialna zjawa z Kosmosu — ciemna materia. Wynalazek teleskopu i rozwój nauki spowodowały, że inaczej spojrzeliśmy na Wszechświat. Jedną z największych zagadek jest to, jak powstał i dlaczego wciąż istnieje. W jaki sposób wynalezienie Internetu łączy się z szukaniem odpowiedzi na pytania o naturę materii?Fascynująca opowieść laureatki Oscara Tilda Swinton oraz dźwięk Skywalker Sound – zespołu również nagrodzonego Oscarem. Dyrektor Muzeum Historii Naturalnej z Londynu przekazał mediom, że to „oszałamiający wizualnie i fascynujący naukowo” film ! Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur.

Producent wykonawczy:  Michael Barnett, Lawrence Berkeley National Laboratory
Tematyka / słowa kluczowe:  ciemna materia, budowa Wszechświata, fizyka cząstek elementarnych, CERN
Długość:  28 min.
Grupa wiekowa:  16+
Dostępne języki:  polski (lektor), angielski

8 Klejnotów Drogi Mlecznej – PL / 2D

Układ Słoneczny to nie tylko Słońce i kilka planet. To również skaliste planetoidy i pochodzące z nich meteoroidy, lodowe komety oraz inne drobne ciała. Każdej z planet można poświęcić oddzielną opowieść, jednak seans 8 klejnotów Drogi Mlecznej opowie o nich wszystkich. Odwiedzimy je po kolei, obejrzymy z bliska i usłyszymy wiele ciekawostek. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur.

Producent wykonawczy:  Aayushi FullDome Films
Tematyka / słowa kluczowe:  planety, Księżyc, Układ Słoneczny
Długość:  Wersja podstawowa 20 min. / Wersja skrócona 12 min.
Grupa wiekowa:  7+
Dostępne języki:  polski (lektor), angielski

Wszechświat i cała reszta – PL / 2D

Nocne niebo – piękne i tajemnicze. Temat wieczornych opowieści, bohater starożytnych mitów oraz przedmiot zachwytu ludzkości od tysiącleci – tak zaczyna się seans Wszechświat i cała reszta. Pragnienie poznania i zrozumienia Kosmosu jest tak stare jak rasa ludzka. Przez tysiące lat człowiek wpatrywał się w niebo i starał objąć je rozumem. Dzisiaj z pomocą przychodzą wielkie teleskopy i sztuczne satelity. Perfekcyjny wizualnie i muzycznie seans pozwoli widzom odbyć niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur.

Producent wykonawczy:  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)
Tematyka / słowa kluczowe:  Wszechświat, Kosmos, budowa Wszechświata, Układ Słoneczny, obserwacje astronomiczne, teleskopy, historia astronomii
Długość:  32 min.
Grupa wiekowa:  10+
Dostępne języki:  polski (lektor), angielski

Nieziemskie Księżyce – PL / 2D

Chyba każdy potrafi wymienić nazwy planet Układu Słonecznego. To łatwe, jest ich przecież tylko osiem. Z księżycami planet sprawa jest trudniejsza — znamy ich ponad dwieście! Niektóre z nich to prawdziwe osobliwości: płoną iście piekielnym ogniem lub odwrotnie — są zimniejsze niż Antarktyda. Niektóre są kuliste i doskonale gładkie, jakby wypolerowane, inne wyglądają jak latające spodki i są poorane kraterami. Podczas seansu odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o nich naprawdę zaskakujących rzeczy. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur.

Producent wykonawczy:  Aayushi FullDome Films
Tematyka / słowa kluczowe:  planety, księżyce, naturalne satelity, Układ Słoneczny
Długość:  17 min.
Grupa wiekowa:  7+
Dostępne języki:  polski (lektor), angielski

Nasze groźne Słońce – PL / 2D

Słońce ogrzewa Ziemię i oświetla ją, dając życie wszystkim żywym organizmom. Rośliny zmieniają światło słoneczne w energię potrzebną do wzrostu. Zjadane przez zwierzęta i ludzi przekazują energię coraz wyżej. Bez Słońca nie byłoby życia, nie istniałaby Ziemia. Słońce może być jednak groźne – potężne wybuchy gazu i strumienie naładowanych cząstek uderzają w naszą planetę i wytwory cywilizacji: linie energetyczne, rurociągi, sztuczne satelity. Film przybliża pracę badaczy Słońca i wyjaśnia, czym jest pogoda kosmiczna. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur.

Producent wykonawczy:  Michigan Science Center
Tematyka / słowa kluczowe:  Słońce, Ziemia, wpływ Słońca na Ziemię
Długość:  Wersja podstawowa 21 min.
Grupa wiekowa:  7+
Dostępne języki:  polski (lektor), angielski

Utracona Ciemnosć – PL / 2D , Free

Gwiaździste niebo jest znikającym skarbem, ponieważ zanieczyszczenie światłem utrudnia obserwację kosmosu. Nie tylko zagraża astronomii, ale także zakłóca przyrodę i wpływa szkodliwie na zdrowie ludzi. Żółte poświaty nad miastami – tak wyraźnie widoczne z kosmosu – świadczą o miliardach wydanych na zmarnowaną energię dla oświetlania nieba. Losing the Dark to pokaz planetarny będący „ostrzeżeniem”. Produkcja Loch Ness Productions i Międzynarodowego Stowarzyszenia Ciemnego Nieba przedstawia i ilustruje niektóre problemy związane z zanieczyszczeniem światłem i sugeruje trzy proste działania, które ludzie mogą podjąć, aby złagodzić je. Spektakl daje specjalistom planetarium narzędzie do edukowania społeczeństwa na temat problemów związanych z zanieczyszczeniem światłem. Planetaria mają tu wyjątkową misję, aby uczyć widzów, w jaki sposób możemy wspólnie pracować nad odpowiedzialnym wykorzystaniem oświetlenia.

Producent wykonawczy:  Loch Ness Productions we współpracy z IDA
Tematyka / słowa kluczowe:  nauka, atmosfera ziemska, światło
Długość:  6 min.
Grupa wiekowa:  7+
Dostępne języki:  polski, angielski

Light Echoes – EN / 2D, Free

„Light Echoes” to bezpłatny teledysk z pełną wersją, z oszałamiającymi zdjęciami z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a. Oryginalna choreografia wizualna z muzyką kosmiczną z 2011 roku „Geodesium Stella Novus” Loch Ness Productions Marka. C. Petersena.
„Light Echoes” eksploruje sztukę kosmosu, która rozgrywa się na przestrzeni lat świetlnych konstrukcji międzygwiezdnych gruzów, które oznaczają śmierć gwiazd. Światło, forma, muzyka, taniec i przestrzeń łączą się we własnej ekspresji sztuki wszechświata. Ten utwór wykorzystuje 19 zdjęć gwiezdnych wybuchów z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Sugestywne sceny sięgają od mgławic planetarnych do dramatycznych eksplozji zwiastujących nieuchronną śmierć świecącej niebieskiej gwiazdy zmiennej Eta Carinae, oraz echa światła z czerwonej gwiazdy zmiennej V838 Monocerotis, która oświetla otaczające ją chmury gazu i pyłu.

Producent wykonawczy:  Loch Ness Productions, 2011
Tematyka / słowa kluczowe:  gwiazdy, astronomia, kosmologia, wszechświat, teleskop
Długość:  5 min. 13 sek. +
Grupa wiekowa:  7+
Dostępne języki:  xxx, tylko muzyka ...